Please visit the site again using one of the following browsers.
UPT şubelerinden gerçekleştirilen müşteri işlemlerinde biyometrik kimlik doğrulama çözümlerini kullanmaya başladık

UPT Şubelerinde Biyometrik Kimlik Doğrulama

UPT şubelerinden gerçekleştirilen müşteri işlemlerinde biyometrik kimlik doğrulama çözümlerini kullanmaya başladık!

Değerli müşterilerimiz; uluslararası para transferi sektörünün önde gelen kuruluşlarından birisi olarak, şubelerimiz aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz gönderim ve ödeme işlemlerinde Hitachi’nin    H-1 isimli parmak damar deseni tabanlı biyometrik kimlik doğrulama çözümlerini kullanmaya başladık. Böylece uluslararası para transferi sektöründe, gerçekleştirmiş olduğu işlemlerde biyometrik kimlik doğrulama çözümünü kullanan ilk firma olduk.

 

Japon firması Hitachi’nin geliştirmiş olduğu H-1 isimli biyometrik kimlik doğrulama çözümü kişinin parmak izini değil, içinden kan akışı olan parmakların damar desenini çıkaran ve böylece kişileri tanıyabilen bir teknolojidir. Bu yöntem parmak izine göre çok daha güvenli bir yöntem olarak ortaya çıkmakta olup, parmak izi gibi kriminal amaçla kullanılan bir kayıt oluşturmamaktadır.

 

Peki sistem nasıl çalışıyor? Öncelikle müşterinin sağ ve sol elinden tercih edilen adette parmak damar deseni Hitachi’ye ait özel cihaz üzerinden okunup sisteme tanımlanmaktadır. Bu işlem yaklaşık 30 saniye gibi bir süre almaktadır. Sonrasında işlem yapmak için şubeye gelen müşterinin okuyucu cihaza parmağını koyması yeterli. Sistem birkaç saniye içerisinde başka bir ek sorguya gerek kalmadan parmak damar deseninin ait olduğu müşteriyi tespit edip, bu kişinin kimlik bilgilerini gişecinin önündeki gönderim veya ödeme ekranlarındaki ilgili alanlara otomatik olarak doldurmakta ve işlem çok hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Bu yöntemin siz müşterilerimize sağladığı avantajlar nedir? Eskiden gönderim veya ödeme işlemlerinde doldurmak durumunda olduğunuz talimat formlarını artık doldurmanıza gerek bulunmuyor. Zira talimat formları bu yöntemde sistem tarafından otomatik olarak dolduruluyor. Ayrıca her işlem özelinde almış olduğumuz kimlik belgesi fotokopisi artık alınmak durumunda değil. Böylece eskiden ortalama 5 dakika süren bir işlemi yeni yapıyla birlikte bir dakikadan kısa bir süre içerisinde gerçekleştirme imkanına sahip oluyorsunuz.

Uygulamanın saha sonuçlarına baktığımızda siz müşterilerimizden olumlu yönde geri bildirimler almış durumdayız. Yukarıda belirtilen avantajlar sebebiyle müşterilerimizin önemli bir kısmının parmak damar desenini tanımlatıp, sonraki işlemlerde kullanmayı tercih ettiği görülüyor.Sahadan alınan olumlu geri bildirimler neticesinde, UPT olarak bu teknolojik uygulamayı yurtiçi temsilci noktalarını da kapsayacak şekilde yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Hatta bununla ilgili projeyi başlatmış durumdayız ve bu yıl içerisinde bu geçişi tamamlamayı hedefliyoruz.

Sonuç olarak Hitachi’nin H-1 Parmak Damar Deseni teknolojisi bir yandan siz müşterilerimizin hayatını kolaylaştırırken, diğer yandan işlemlerin daha güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine imkan sağlamaktadır. Bu şekilde operasyonel süreçlerin optimize edilmesine olanak sağlarken, müşteri memnuniyetini de pozitif yönde etkileyerek firmanın piyasadaki rekabet gücünü de önemli ölçüde artırmış oluyor. Henüz parmak damar deseni tanımlamasını yaptırmamış olan müşterilerimizi tanımlamalarını yaptırıp, bu kolaylıktan faydalanmaya davet ediyoruz.